Metal-Mahfazalı-Modüler-Hücre

Metal Mahfazalı Modüler Hücre

Hava yalıtımlı metal mahfazalı modüler hücre, elektromekanik kullanımıyla orta gerilimli şalt ekipmanıdır. Elektriğin güvenilir dağıtılması için kullanılan yapı, maksimum güvenliğin sağlanması, hücrelerde bara çıkışları hava yalıtımının devreye girmesiyle orta gerilim hatlarının kusursuz çalışmasına katkı sağlayacaktır. 12 kV, 24 kV, 36 kV dağıtım özellikler bulunmaktadır.

Metal Mahfazalı Modüler Hücre Özellikleri

Kullanım alanlarına göre üç farklı gerilim hattı üzerinden yalıtım ve dağılım kontrollerini sağlamak üzere devreye girmektedir. SF6 gazlı ve AFL iç ark sınıflandırma yapısı kusursuz çalışma ve kontrol safhalarını vakum ortamında yapmaktadır. Hücrelerin bara çıkışlarında bulunan hava yalıtım sistemi, elektrik ayrımlarını ve kesme işlemlerine karşı bütün operasyonları anında işleme alarak, tüm ihtiyaçların kontrollü tamamlanmasında etkili olacaktır.

 • Anma gerilimi 12 kV, 24 kV ve 36 kV olabilmektedir.
 • Ayrıma aralığında açık konumda kontaklar bulunmaktadır.
 • Yıldırım ve darbelere karşı dayanım gerilimi 75 kV, 125 kV, 170 kV kapasiteye sahiptir.
 • Frekans özellikleri 50/60 Hz’dir.
 • Anma kısa devre akımı 1 saniye ile 3 saniye arasında 16- 20 kA özelliklerine sahiptir.
 • Aktif yük ağırlığı ve kesme akımı 630 A kapasiteye sahiptir.
 • Koruma sınıfı, IP3X ve iç ark sınıfı AFL olarak tasarlanmıştır.
 • Sigorta uzunluğu 258 mm ile 603 mm arasında değişmektedir.
 • Hızlı devreye giren maksimum verimlilik için bütün opsiyonel özellikleri taşımaktadır.
 • SF6 Gazlı yük ayrıcı özel kullanım sağlar.

Metal Mahfazalı Modüler Hücre Kullanım Alanları

Orta gerilim dağıtım sistemleri olarak kullanılan metal mahfazalı modüler hücre, 12 kV ile 36 kV aralığında özel ve esnek çözümler sunmak için idealdir. Kullanım alanında elektriğin dağılımını ve gerilimini kontrol ederek, güvenli kullanım alanı oluşturur. Endüstriyel alanda ihtiyaç duyulan sistemler, enerji üretim santrallerin ve transformatör binaları için idealdir.

Beton köşklerde, fabrikalarda ve organize sanayi bölgelerinde de orta gerilim dağıtım sistemleri olarak kullanılabilmektedir. Jeneratör binaları da dahil olmak üzere kullanım alanında kolaylık ve güvenlik sağlar. Opsiyonel akılı cihazlarla kullanım sağlarken IEC ve TEDAŞ standartlarına uygun olarak dizayn edilmiştir.

Metal Mahfazalı Modüler Hücre Tipleri Nelerdir?

Metal mahfazalı modüler hücre orta gerilim dağıtım sistemleri için hücre tipleri farklılık gösterir. Elektrik dağıtım alanı ve yetki alanına göre mekanizmanın çalışma prensipleri değişmez ancak yetkin olduğu alanlara göre farklılık gösterir.

 • Yük ayrıcı kuplaj, kesici kuplaj, kesici çift ayırıcı kuplaj;
 • Ayırıcı enerji ölçü, kesici enerji ölçü, akım ve gerilim ölçü;
 • Ayrıcılı, yük ayırıcılı ve kesicisi giriş/ çıkış
 • Yük ayırı ve sigortalı trafo koruma
 • Kesici trafo koruma
 • Kablo bağlama ve giriş/ çıkış

Kapasitesine göre modüllerin tiplerine değişiklikler olabilmektedir. Bütün dağıtım sistemlerine göre aynı mekanizma ve özel tasarım mevcut, metal tasarımla uzun süre kullanım garantisi de vermektedir.

Metal Mahfazalı Modüler Hücre Avantajları

Emniyetli elektrik dağılımı ve kolay kurulum ile güvenli elektrik dağılımı için avantajlı sistemlerdir. SF6 gazlı kesici ve yük ayırıcısı sayesinde vakumlu kesici kapasitesine da sahiptir. Metal mahfazalı modüler hücre, gerilim, akım ve frekans için değerlerin okunmasını sağlar.

Arıza kaydı, gerilim ve akım değişikliklerinde verilerin kaydının tutulmasında etkili olacaktır. Depolamada ve taşıma işlemlerinde kolaylıklar sağlayacak, güvenli elektrik dağılımının etkili ve verimli kullanımı için devreye girecektir. Sağa ve sola genişleme imkanı sağlayan kolay montaj özellikleri bulunan bir sistemdir.

Metal Mahfazalı Modüler Hücre Montaj Nasıl Yapılır?

Özel metal tasarımıyla montaj işlemleri ve taşınma özelliği de kolaydır. Metal mahfazalı modüler hücre, opsiyonel olarak bütün sistemi izleme kapasitesi yüksek standartlara uygun şekilde tasarlanmıştır. SCADA sistemlerine uygunluk sağlayan tasarım, taşıma ve depolama kolaylığı sağlayacaktır.

Kurulu sistem üzerinde gerektiği zaman değişiklik sağlanabilir, akım ölçü trafosu, gerilim ölçü trafosu ve sekonder sistemlerinde de kullanımı mümkündür.

Armtek Metal Mahfazalı Modüler Hücre Sistemleri

Armtek profesyonel ve tecrübeli mühendislerle birlikte modüler hücre kurulumunda genel standartlarını öncellikleri arasında tutmaktadır. Trafo, fabrika, açık ve kapalı alanlara uygun elektrik sistemlerinin verimli dağılımını sağlayacak sistemleri müşterilerine garantili bir şekilde sunar. Metal mahfazalı modüler hücre kullanım alanlarına ve yetki gerekliliğine göre monte edilerek düzenli kontrol edilecektir. Profesyonel ve tecrübeli mühendislerle, teknikerlerle çalışılarak, hizmet verilmektedir.