Metal-Clad-Hücre

Metal Clad Hücre

Orta gerilimli şalt sistemleri, topraklanmış metal plakalarla elektrik sistemlerinin kusursuz çalışmasında etkilidir. Elektrik sistemlerinde güvenlik ihtiyacınız karşılanması için metal clad hücre ekipmanları birçok alanda kullanılabilir. Açık ve kapalı alanlarda kullanımı uygun olan modeller, izole sistemini temel alarak, alçak gerilim kontrolü sağlayacaktır. Enerji üretim ve dağıtım tesisleri için dizayn edilmiştir.

Metal Clad Hücre Özellikleri

Metal clad hücre, 3 ana bölme ve 1 yardımcı bölümle topraklanmış metal plaka tasarımına sahiptir. Orta gerilim şalt sistemleri olarak açık ve kapalı alanlardaki enerji üretim ve dağıtım tesislerine uygun tasarlanarak, yüksek akım ve kısa devreye dayanabilme kapasitesine sahiptir.

 • 31,5 kA/ 3 sn yüksek akım ve kısa devreye dayanabilme özellikleri bulunur.
 • Yer ihtiyacının karşılanması ve hücre genişliği sağlamaktadır.
 • 36 kV üzerinden 1200 mm hücre genişliği özelliği bulunur.
 • Kesici ve koruma kumanda panosu bulunmaktadır.
 • Verilerin toplanması ve kaydedilmesine yönelik dijital sistemlere bağlanabilir.
 • Çekmeceli tip anahtarla kullanım, panılar ve koruma kumanda panosu özellikleri bulunur.
 • Tüm bölmelerinde topraklanmış metaller birbirinden ayrılarak izole sisteme hizmet etmektedir.
 • AFL, IAC ve AFLR basınç tahliye kapakları bulunur.
 • İzole sistem sınıfı PM ‘dir.
 • Kısa devre 5 kapama yapabilecek kapasiteye sahip E2 sınıfı toprak bıçak mekanizmasına sahiptir.
 • Orta gerilim hattının sabit ve düzenli çalışmasında etkili metal perdeler, kesici bölme ve bara birleştirme aparatları bulunur.

Metal Clad Hücre Alçak Gerilim Kontrol Bölümü

3 ana bölme üzerinden alçak gerilimin koruma röleleri üzerinden kumanda edilerek kullanımın sağlandığı metal panellere sahiptir Pano içinde oluşabilecek iç arızalara karşı önlem alma ve kayıt tutma kapasitesi bulunan sistemler, enerjinin sürdürebilirliğinde etkili bir rol oynar. Metal clad hücre, montaj sistemleri kolay kesici pano ve kumada edilen pano özellikleriyle dizayn edilmiştir.

Sistem paneli iç arıza durumlarına karşı ölçü aletleri ve kumanda elamanlarının zarar görmemesi için topraklanmış metal kutu kullanılarak dizayn edilmiştir. Aynı akım değerlerinde bulunan hücrelere karşı kesiciler enerji sürekliği için hızlı ve basit mekanikler tarafından değişebilecek özelliklere sahiptir.

Metal Clad Hücre Avantajları

Yüksek akıma dayanabilme ve orta gerilim hatlarının sabit şekilde çalışarak enerjinin sürekli dağılımının sağlanmasına etki etme konusunda profesyonel bir performans ağlamaktadır. Çeşitli tipleri bulunan metal clad hücre, koruma kumanda panosu ve kesici özellikleriyle izole sistemler arasında en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır.

 • Elektriğin ve enerjinin güvenli dağılımını sağlamaktadır.
 • Yüksek akımlara ve kısa devreye karşı dayanıklıdır.
 • Az yer kaplar ve genişleyebilir hücre kapasitesine sahiptir.
 • Çekmeceli modeller basit ve kolay değişim avantajları sunar.
 • 34 kV düşüklüğünde 1200 hücre genişliği yeterli olacaktır.
 • Hücrenin iç bölmesi tamamen izole sistemle dizayn edilmiştir.
 • Kesici ve koruma kumanda panosu üzerinden kullanım için profesyonel tasarımdır.

Metal Clad Hücre Kullanım Alanları

Metal Clad tasarımı, uygun kullanım alanları açık ve kapalı alanlar olabilmektedir. Özellikle elektrik sistemlerinin yaygın ve kontrollü kullanılması gereken alanlarda, yüksek performans gösterme kapasitesiyle tercih edilmektedir. Çekmeceli tip ve çeşitli tip özelliklerine göre kullanım alanları ve elemanları farklılık gösterebilmektedir.

Pompa istasyonlarında ve trafo istasyonlarında kullanılabilmektedir. Madenler, demir çelik işletme alanları, havaalanı, liman ve demiryollarında kullanılabilir. Alışveriş merkezler ve hastanelerde de enerji üretim ve dağıtım tesisleri için avantajlı bir sistemdir. Metal clad hücre genişleme ve montaj açısından da avantajlar sağladığı için kullanım alanı fazladır.

Metal Clad Hücre Enerji Üretimi ve Dağıtımı Sistemleri

Enerji üretimi ve dağıtımı sistemlerinde metal clad hücre, denetimli ve güvenli sistemleri bir araya getirmektedir. Alçak gerilim kontrolü, kilitleme sistemleri ve bölümleri açısından bilgi edinilebilecek kayıt mekanizması da bulunur. Orta gerilim şalt sistemi olarak gerilim ve akım kontrollerinin sağlanması metal plakalar ve izole sistemler sayesinde olmaktadır. Test ve kontrolleri düzenli yapılmalıdır.

Metal Clad Hücre Armtek Kurulum Montaj

Metal clad modül kurulum ve montaj aşamasında kontrollerin düzenli yapılması ve sistemin nakledilmesi için uzmanlarla çalışılmaktadır. Orta gerilim şalt sistemleri için hücre yapılarının iç ve dış mekanikleri, kablo düzeneğinin kurulması ve sistemin kontrollü çalışmasını sağlayacak donanımlar sağlanacaktır. İç ve dış mekanlar için profesyonel kurulum ve kontrollü kullanım Armtek ekibi ve ekipmanlarıyla yerine getirilecektir.